Colegiul National "Carol I"

Laureaţii concursurilor internaţionale

De-a lungul timpului, rezultatele deosebite ale elevilor au consacrat Colegiul Naţional „Carol I” la nivel internaţional. Elevii îndrumaţi de profesori de excepţie au adus şcolii lor, dar şi României, 52 de premii internaţionale, dintre care 17 medalii de aur, 22 de medalii de argint şi 13 medalii de bronz. Numărul premiilor şi medaliilor obţinute la nivel naţional este foarte mare, pierzându-se în timp.
An
Locaţia
Nume şi prenume
Disciplina
Medalie câştigată
Profesor îndrumător
1964 Moscova Bîscă Octavian
matematică
argint
Evelina Stănescu
1965 Berlin Bîscă Octavian
matematică
bronz
Coravu Iuliana
1973 Timişoara Dincă Doina
chimie
bronz
Ecaterina Marian
1976 Halle Teodorescu Sava Mircea
chimie
argint
Traian Pribeanu
1983 Paris Funar Louis
matematică
bronz
Virgil Schneider
1984 Atena Funar Louis
matematică
aur
Virgil Schneider
1984 Praga Funar Louis
matematică
aur
Virgil Schneider
1985 Helsinki Funar Louis
matematică
argint
Virgil Schneider
1985 Helsinki Barcău Mugurel
matematică
argint
Liliana Niculescu
1985 Sofia Barcău Mugurel
matematică
aur
Liliana Niculescu
1986 Varşovia Aniţescu Mihai
matematică
argint
Iuliana Coravu
1986 Bucureşti Mocanu Mirel
matematică
bronz
Constantin Picu
1987 Havana Barcău Mugurel
matematică
aur
Liliana Niculescu
1987 Budapesta Bărboiu Mihai
chimie
bronz
Gheorghe Stănică
1987 Bucureşti Bărboiu Mihai
chimie
aur
Gheorghe Stănică
1988 Camberra Fărcăşanu Octavian
matematică
argint
Constantin Picu
1991 Moscova Burcioiu Florentina
limba rusă
argint
Violeta Buzărin
1992 Pittsburg Mădălan Augustin
chimie
bronz
Ion Barcău
1993 Odessa Pârvulescu Iuliana
fizică
argint
Liviu Ionescu
1994 Hong-Kong Spânu Florin
matematică
argint
Iuliana Coravu
1995 Chişinău Popa Răzvan
fizică
bronz
Liviu Ionescu
1995 Moscova Caia Monica
limba rusă
argint
Violeta Buzărin
1995 Oradea Bănică Oana
biologie
aur
Aurelia Drăgănescu
1997 Buenos-Aires Ignat Liviu
matematică
argint
Teodora Dinu
1998  Iakutia Pătraşcu Mihai
informatică
aur
 
1999 Antalya Pătraşcu Mihai
informatică
argint
 
1999 Brno Pătraşcu Mihai
informatică
aur
 
1999 Upsala Boboilă Cristian
biologie
bronz
Marian Niţă
1999 Iakutia Jitianu Cristian
chimie
aur
Ion Barcău
2000 Copenhaga Jitianu Cristian
chimie
bronz
Ion Barcău
2000 Beijing Pătraşcu Mihai
informatică
aur
 
2000 Ohrid Pătraşcu Mihai
informatică
argint
 
2000 Cluj Pătraşcu Mihai
informatică
argint
 
2001 Tampere Pătraşcu Mihai
informatică
aur
 
2001 Iakutia Mitran Raul
chimie
aur
Gheorghe Brânzan
2002 Iakutia Mitran Raul
chimie
argint
Gheorghe Brânzan
2003 Antalya Tălău Cristian
matematică
aur
Iuliana Coravu
2004 Novi-Sad Goşea Ionuţ Victor
matematică
argint
Monica Stanca
2005 Iakutia Tălău Cristian
matematică
argint
Iuliana Coravu
2005 Iaşi Tălău Cristian
matematică
aur
Iuliana Coravu
2005 Vesie Matican Bogdan
matematică
argint
Nicolae Tălău
2005 Vesie Pădureanu Victor
matematică
argint
Ion Rotaru
2006 Chişinău Pădureanu Victor
matematică
aur
Ion Rotaru
2006 Călăraşi Tălău Cristian
matematică
bronz
Iuliana Coravu
2006 Călăraşi Tălău Cristian
matematică
bronz
Iuliana Coravu
2006 Călăraşi Prodescu Corneliu
matematică
bronz
Raluca Ciurcea
2006 Kazahstan Prodescu Corneliu
matematică
aur
Raluca Ciurcea
2007 Iakutia Prodescu Corneliu
matematică
argint
Raluca Ciurcea
2007 Iakutia Pădureanu Victor
matematică
bronz
Iuliana Coravu
2008 Ohrid Pădureanu Victor
matematică
aur
Iuliana Coravu
2008 Madrid Pădureanu Victor
matematică
argint
Iuliana Coravu
2011 Iaşi Stanciu Ioan
matematică
argint
Carmen Georgescu
2011 Alma Ata Sterpu Ştefania
astronomie
bronz
Octavian Georgescu

Colegiul National "Carol I"
Colegiul National "Carol I"

Colegiul National "Carol I"